جستجوی کتاب

عنوان کتاب، مولف، مترجم یا ناشر مورد نظر خود را برای جستجو وارد کنید.

ورود به فروشگاه

10 نکته برای مطالعه در سفرهای حمل‌ونقل عمومی صبحگاهی

10 نکته برای مطالعه در سفرهای حمل‌ونقل عمومی صبحگاهی

 

دنیل بورگون، یادداشت‌نویس سایت بوک‌ریوت، از تجربیات مطالعه‌اش در مترو، اتوبوس و... می‌گوید و 10 نکته‌ی طلایی را به اشتراک می‌گذارد. در اینجا این نکات را مرور می‌کنیم.

من در یک کلان‌شهر خارق‌العاده زندگی می‌کنم. در حال حاضر، گواهینامه‌ی رانندگی ندارم و اصلاً هم قصد ندارم داشته باشم و این به معنای آن است که من زمان زیادی را صرف حمل‌ونقل عمومی می‌کنم. ساعت‌های زیادی از عمرم در مترو، اتوبوس، تراموا و... سپری شده است؛ درحالی‌که به نظر می‌رسد اکثر مسافران از این زمان غُر می‌زنند یا شکایت می‌کنند، اما من آن را دوست دارم. به عنوان یک خواننده مشتاق، این زمان جادویی، قطعاً زمانی است که برای کتاب‌خواندن می‌گذارم. در حال حاضر، در موقعیتی هستم که حتی بیش از هدف‌گذاریِ سالانه‌ی خود، به‌خوبی مطالعه کرده‌ام و دلیل بزرگ آن ترفندهایی است که برای کتاب‌خواندن در حمل‌ونقل عمومی برای خودم ایجاد کرده‌ام. بنابراین در اینجا ده نکته‌ی من برای مطالعه در حمل‌ونقل عمومی صبحگاهی را مرور می‌کنیم:

  1. حتماً یک برنامه‌ی کتابخوان الکترونیکی را دانلود و در تلفن خود داشته باشید.

داشتن گوگل بوکز، کیندل (یا هر برنامه کتابخوانی مشابه) در تلفن شما به این معنی است که حتی زمانی که نمی‌توانید روی صندلی بنشینید یا نمی‌توانید کتابِ چاپی خود را بیرون بیاورید، همچنان می‌توانید در حال مطالعه باشید.

 

  1. جایی را انتخاب کنید که نور کافی داشته باشد.

این واقعاً یک نکته‌‌ی مهم برای هر زمان است که در حال مطالعه هستید؛ به‌ویژه هنگام مطالعه در حمل‌‎ونقل عمومی، هرچند ممکن است عملی‌شدنش کمی دشوار باشد. اگر در روز سوار اتوبوس هستید، سعی کنید تا روی یک صندلی در کنار پنجره بنشینید. اگر عصر است، همیشه پیشنهاد می‌کنم نزدیک راننده یا در عقب بنشینید؛ زیرا معمولاً در اینجا روشن‌ترین/بهترین نور وجود دارد.

  1. کتاب‌های صوتی دوستان شما هستند.

این نکته برای مواقعی است که نمی‌توانید صندلی برای نشستن پیدا کنید یا کتابِ موردنظرتان به‌راحتی در دسترس نیست. گوش دادن به یک کتاب فوق‌العاده، راهی عالی برای استفاده از زمان مطالعه در حمل‌ونقل عمومی است. به‌علاوه اگر از حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد موقع رفت‌وبرگشت کمی پیاده‌روی خواهید داشت. با یک کتاب صوتی، حتی راه رفتن نیز می‌تواند با کتاب‌ خواندن توأمان شود.

  1. کیف‌هایی که جای مخصوص یا گیره دسترسی سریع به کتاب دارند فوق‌العاده‌اند.

کیفی که در حمل‌ونقل عمومی با خود حمل می‌کنید، اگر دسترسی سریع به کتابتان را فراهم کند بسیار عالی است. اگر چیزهایی را که برای خواندن در مترو انتخاب کرده‌اید تمام شد، این جلو چشم شماست و می‌توانید به‌سرعت به کتابفروشی بروید و کتاب‌های بیشتری بخرید چون همه‌ی ما برای خرید کتاب به بهانه‌های بیشتری نیاز داریم. درست است؟

  1. پرنده در صبح زود غذایش را دریافت می‌کند.

هرکس که منظم از حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کند خودبه‌خود و پس از مدتی، یکسری نکات را متوجه می‌شود. استفاده از حمل‌ونقل عمومی در صبح زود (ساعات قبل از شلوغی) معمولاً به این معنی است که احتمال بیشتری برای داشتن صندلی دارید. همچنین اگر زودتر به مقصد خود برسید، می‌توانید قبل از اینکه امور و کارها را پیش ببرید، زمان خوبی برای مطالعه داشته باشید.

  1. داستان کوتاه

به مجموعه داستان‌های کوتاه، شعر، رمان‌های گرافیکی، مجموعه مقالات و ... فکر کنید. خواندن چیزی که به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شود به این معنی است که می‌توانید بدون توجه به طولانی یا کوتاه ‌بودن سفر شهری، در آن شیرجه بزنید!

  1. کتابِ متناسب با شرایط با خود بیاورید.

شما هرگز نمی‌دانید در اتوبوس یا قطار چه اتفاقی می‌افتد، به‌خصوص اول صبح. انسان‌هایی که تازه از خواب بیدار شده‌اند و سفر با اتوبوس در مسیر پُر دست‌انداز. هنگام انتخاب چیزی که با خود به همراه می‌آورید این‌ها را در نظر داشته باشید. به نظر می‌رسد حمل‌ونقل عمومی مکان مناسبی مثلاً برای خواندن آثار ویلیام فاکنر نیست.

  1. بوک‌مارک‌های مگنتی

این نکته هم به ماهیت پُر دست‌اندازِ حمل‌ونقل عمومی مربوط می‌شود. افتادن نشانک‌های کاغذی استاندارد بسیار آسان است. داشتن یک بوک‌مارک مگنتی مستحکم این اطمینان را به شما می‌دهد که در حین تکان‌های ناگهانی، هرگز برای برداشتن بوک‌مارک خود خم نشوید.

  1. همیشه هدفون خود را همراه داشته باشید.

اگر در مسیر کتاب‌های صوتی حرکت می‌کنید، به دلایل واضحی این یک ضرورت است. بااین‌حال، من به‌شدت توصیه می‌کنم آن‌ها را به منظور گوش‌ دادن به موسیقی در حین خواندنِ کتاب‌های فیزیکی با خود بیاورید. این نکته به ایجاد روحیه برای مطالعه‌ی بهتر در تجربه‌ی حمل‌ونقل عمومی کمک می‌کند. به‌علاوه، حتی اگر دوست ندارید هنگام مطالعه به موسیقی گوش دهید، استفاده از یک جفت هدفون تضمین می‌کند که همسفران شما احتمالاً نتوانند زمان مطالعه‌ی شما را با مکالمه‌ی ناخواسته قطع کنند.

  1. اندازه مهم است.

آخرین و مهم‌ترین نکته؛ خوراک مطالعه‌ی خود را از نظر ابعاد و وزن کوچک نگه دارید. لزومی ندارد برای این نوع رفت‌وآمد، کتاب‌های حجیم و سنگینی را با خود حمل کنید. به جلدهای شومیز فکر کنید چون سبک‌تر هستند و بالطبع با یک دست نگه‌داشتن و خواندنشان چندان سخت نیست. کتاب‌های بزرگ ممکن است به سرنشینان دیگر برخورد کند و نگاه‌های معنادار آن‌ها را با خود به همراه داشته باشد!

منبع: بوک‌ریوت

مترجم: محسن امینی          

در حال بارگزاری دیدگاه ها...
هیچ دیدگاهی برای این کالا نوشته نشده است.