0

درباره ما

تاریخچه

مجموعه ما در سال یکهزار و سیصد و پنجاه و هشت خورشیدی در تهران تاسیس شد.

حوزه‌ی فعالیت موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات که با هدف تسهیل روند پخش کتاب و به‌روزکردنِ این حرفه در ایران به وجود آمده، در ابتدا تنها محدود به همکاری با دو نشر بود که تعداد عناوین آن‌ها از یکصد عنوان بیشتر نبود.

اما طی این سال‌ها فعالیت‌های مجموعه روز‌به‌روز گسترش پیدا کرده است تا آن‌جا که امروزه پس از طیِ زمانی نزدیک به پنج دهه، تعداد ناشران همکار با موسسه به حدود 500 ناشر و تعداد عناوینی که موسسه در حال حاضر توزیع می‌کند، به بیش از 53000 عنوان افزایش پیدا کرده‌اند.

ازطرف‌دیگر کتاب‌فروشی‌های همکار با مجموعه نیز اگرچه در نخستین سال‌ها محدود به کتاب‌فروشی‌های تهران بودند، اما پس از گذشت این سال‌ها، مجموعه ما افتخار آن را دارد که تعداد زیادی از کتاب‌فروشی‌ها را زیر پوشش خود قرار دهد.

درحال‌حاضر مجموعه ما با بهره‌مندی از کادری باسابقه و مجرب در زمینه‌ی پخش کتاب، به‌عنوان یکی از به‌روزترین و گسترده‌ترین مراکز پخش کتاب در ایران درحال‌فعالیت است و نگاهش هم‌چنان به آینده و به‌روزرسانی مدام آخرین تکنیک‌های پخش کتاب است تا در سایه‌ی آن به گسترش هرچه‌بیشترِ فرهنگ کتا‌ب‌خوانی به ‌عنوانِ مهم‌ترین ابزار فرهنگی جامعه نائل آید.

اهداف

کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی و ابزاری برای افزایش آگاهی، دارای پیشینه‌ای تاریخی و ریشه‌ای در ایران است و در مسیری که در یک روند تاریخی سپری کرده تا به شکل امروزی‌اش درآید، دوره‌های متفاوتی را به خود دیده است.

در این رَسته، صنایع متفاوتی ایجاد شده‌اند و مشاغل گونه‌گونی شکل گرفته‌اند که ازآن‌میان می‌توان به اختراع کاغذ و دستگاه چاپ به عنوان صنایع متفاوت و به ایجاد مراکز نشر و کتاب‌فروشی‌ها به عنوان مشاغل گونه‌گون اشاره کرد.

با شکل‌گیری جوامع مدرن و افزایش سطح سواد و در نتیجه افزایش تقاضا برای کتاب، حال نیاز به تاسیس نهادهایی بود تا پخش کتاب نیز به عنوان یک فرآیند، چاره‌ی راه تسریعِ دسترسی به کتاب در میان تقاضاکنندگان در گام‌های بعدی باشد.

تاسیس مجموعه ما به عنوان یک نهاد فرهنگی در سال 1358، گامی در جهت نیل به این هدف در کشورمان بوده است. مجموعه ما با ایجاد شبکه‌های ارتباطی منظم و گسترده در سراسر ایران که دوره‌ی تاریخی بیش از چهل سال را تاکنون طی کرده است، به تسریع در دسترس‌قرارگرفتنِ کتاب در ایران کمک شایانی کرده است.

یکی از اهداف بنیادین مجموعه ما، فراهم‌کردنِ فضایی است که در آن کتاب‌های منتشرشده در مدت‌زمانی هرچه کوتاه‌تر و با دقت هرچه‌بیشتر به سراسر ایران منتقل شوند.

ازسوی‌دیگر، مجموعه ما با توجه به موقعیت ویژه‌ی خود که در حقیقت پیوندِ دو بازوی قدرتمند و اساسی صنعت کتاب در ایران (یعنی ناشرین و کتابفروشی‌ها اعم از فیزیکی و آنلاین) است، یکی دیگر از اهداف خود را به گردآوری و ارائه‌ی آمارهای دقیق درباره‌ی نیازهای مناطق مختلف می‌داند که این امر از طریق مطالعه و تحلیل داده‌های آماری فروش کتاب در مناطق موردنظر امکان‌پذیر می‌گردد که در نهایت به پخش دقیق‌تر کتاب، متناسب با نیازهای هر کتاب‌فروشی می‌انجامد.

اما اساسی‌ترین هدف این مجموعه را همان‌گونه که از نامش برمی‌آید می‌توان گسترش فرهنگ و تقویت بنیان‌های فرهنگی جامعه معرفی کرد که در حقیقت تمامی اهداف ذکرشده به عنوان زیربناهایی جهت نیل به این هدف به کار گرفته می‌شوند.

به بیان دیگر این‌گونه می‌توان گفت که پخش و گسترشِ فرهنگی در خورِ انسان امروزی ایرانی در سایه‌ی تسهیل روند پخش و گسترش کتاب (در جایگاه مهم‌ترین ابزار فرهنگی)، غایی‌ترین هدف مجموعه به شمار می‌رود و همواره در این سال‌ها نیروی محرک بدنه‌ی مجموعه‌ی ما بوده است.