جستجوی کتاب

عنوان کتاب، مولف، مترجم یا ناشر مورد نظر خود را برای جستجو وارد کنید.

ورود به فروشگاه

جادوی رولینگ

جادوی رولینگ مهم نیست که وقتی به دنیا می‌آیی چه کسی هستی، مهم این است که چه کسی خواهی شد. این جمله معروف را کسی گفته که اکنون در جایگاه ثروتمندترین نویسندگان جهان ایستاده است و میان زنان و مردان نویسنده، ثروت افسانه‌ای او خیره‌کننده است. جی. کی. رولینگ در حالی هری پاتر را نوشت که مادری مجرد بود و از فقر در عذاب؛ اما هری پاتر اگرچه آغاز موفقیت او بود و نام رولینگ را یک‌شبه در صدر خبرهای کتاب و کتابخوانی نشاند، سنگ بنای فعالیت‌های ادبی او نبود. کودکی رولینگ با کتاب احاطه شده بود و او خودش در جایی گفته است که من عاشق کتابم. نخستین‌بار وقتی شش سالش بود قلم به دست گرفت و داستان خرگوش‌ها را نوشت و یازده سال بیشتر نداشت که رمان هفت الماس نفرین‌شده و مردمی که به آن‌ها تعلق داشتند (seven cursed diamonds and the people who owned them) را به روی کاغذ آورد. در زمان دانشجویی نیز مطالعه اساس زندگی او بود. او دامنه مطالعه‌اش را به متون فرانسه و آثار کلاسیک منحصر کرد که همین امر سبب تسلطش بر متون کلاسیک و لاتین شد. بعدها همین متون به کمکش آمدند و رولینگ هری پاتر را خلق کرد. پس از پایان تحصیلاتش، وقتی دوباره به لندن بازگشت، به کارهای متعددی مشغول شد که محقق عفو بین‌الملل یکی از آن‌هاست. به گفته خودش، مشارکتش در این شغل یکی از فروتنانه‌ترین و الهام‌بخش‌ترین تجربیات زندگی‌اش بوده است. «این انتخاب‌های ماست که آنچه را فراتر از توانایی‌هایمان هستیم نشان می‌دهد.» جی. کی. رولینگ جالب اینجاست که رولینگ به جادو هیچ اعتقادی ندارد؛ اما معتقد است که وقتی کتاب خوبی می‌خوانیم، اتفاقی جادویی نیز رخ خواهد داد. این‌گونه بود که در سال ۱۹۹۰، درحالی‌که در مسیر منچستر به لندن در حرکت بود، ایده جادویی هری پاتر در ذهنش نقش بست و پنج سال بعد، هفت جلد آن را نوشته بود. بسیاری از نویسندگان سرچشمه الهامات مداوم ذهنی خود را در آثار دیگران می‌بینند. رولینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست و اینجا و آنجا پرده از این الهامات برمی‌دارد: زنی که وارد شد « The Woman Who Walked Into Doors»، اثر رادی دویل، که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد؛ فقر سافاری «“Poverty Safari: Understanding the Anger of Britain's Underclass» اثر دارن مک‌گاروی که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد؛ اِما «Emma»، اثر جین استن، که در زمره متون کلاسیک است؛ ترانه آشیل «The Song of Achilles» رمانی از مادلین میلر که در سال ۲۰۱۲ دوباره ویرایش و منتشر شد و رولینگ درباره آن گفته است: « من عاشق این کتابم.»؛ سیاه زیبا « Black Beauty»، اثر آنا سول، که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و ... همگی از آثاری است که الهام‌بخش رولینگ بوده است. البته نام بردن از تمام آثاری که رولینگ سرچشمه الهام خود می‌داند، از حوصله مخاطب خارج است؛ حال اگر خواننده‌ای مشتاق دانستن بیشتر این آثار است، می‌تواند به این آدرس مراجعه کند و اطلاعات بیشتری به دست آورد: https://alexandbooks.com/archive/the-20-books-jk-rowling-recommends-reading   اما اگر موفق‌ترین و ثروتمندترین نویسنده کره زمین به شما کتابی پیشنهاد کند، مطمئن باشید که آن کتاب کارساز است. هدف این مقاله نیز اشاره به آثاری است که زندگی جی.کی. رولینگ را تغییر داده است و او امروز مطالعه آن‌ها را به مخاطبان گرانقدرش پیشنهاد می‌کند:
  1. The Woman Who Walked Into Doors by Roddy Doyle

رولینگ ردی دویل را نابغه می‌داند و دویل نویسنده‌ی زنده‌ی محبوب اوست. رولینگ همه آثار دویل را می‌خواند، اما طرفدار خاص رمان «زنانی که از موانع گذشتند» است که در سال ۱۹۹۷ منتشر شده. او در مصاحبه با مجله اپرا گفته است این کتاب که موضوعش رابطه زنان با مردان خشن است، یکی از تأثیرگذارترین آثار زندگی او بوده است. «من فکر نمی‌کنم که تابه‌حال با شخصیت‌های زن، از هر نژاد و آیینی، این‌چنین روبه‌رو شده باشم.» پائولا اسپنسر زنی ۳۹ ساله و از طبقه کارگر است که پس از ازدواج با شوهر الکلی و بددهن خود، می‌کوشد عزت ازدست‌رفته‌اش را باز یابد. او کودکی دلپذیر خود و جسارت بی‌پایانش را به یاد می‌آورد و به‌خاطر هیجان عشقی افسوس می‌خورد که باعث شد با چارلو ازدواج کند و همه قدرت و عزتش را از دست بدهد. ردی دویل، به کمک آسیب‌پذیری و قدرت پائولا، چنان صدایی به او می‌دهد که واقعی و فراموش‌نشدنی است.

۲٫ Team of Rivals by Doris Kearns Goodwin

خواننده‌ای خوش‌شانس است که کتاب، هرچه جلوتر می‌رود، او را میخکوب کند و «گروه رقیبان» برای رولینگ دقیقاً همین‌گونه بوده است. رولینگ به نیویورک تایمز گفته است: «من همان‌گونه که شما محو کتاب‌های عالی می‌شوید، با این اثر زندگی کرده‌ام. وقتی چشمانم را بستم و از اینکه خودم را در قرن ۲۱ یافتم ناامید شدم. من در مهمانی سفارت امریکا در لندن با نویسنده آن آشنا شدم و چنان ذوق‌زده شده بودم که مثل یک کودک پنج ساله بالا و پایین می‌پریدم.» گودوین در این اثر بسیار مهم و محبوب خود، پرده از نبوغ سیاسی لینکلن، شانزدهمین رئیس‌جمهور امریکا، برمی‌دارد. نبوغ مثال‌زدنی لینکلن بود که باعث شد او پس از انتخابات ریاست جمهوری، مخالفان و ناراضیان ریاست‌جمهوری‌اش را دور هم گرد آورد و بی‌نظیرترین کابینه تاریخ امریکا را تشکیل دهد و با استعدادهای بی‌بدیل خود امریکا را متحد کند و در جنگ پیروز شود. این زندگی‌نامه درخشان مردی است که مهم‌ترین و تأثیرگذارترین رئیس‌جمهور امریکا بود.

۳٫ The Little White Horse by Elizabeth Goudge

هر نویسنده برای خلق اثرش، از منابع مختلف، اعم از هنر خود، رمان‌های دیگر یا زندگی روزمره، استفاده می‌کند. رولینگ نیز برای خلق آثارش، به‌ویژه هری پاتر، از کتاب اسب سفید کوچولو، بهره برده است. در حقیقت او بیش از هر کتاب دیگری به این کتاب متوسل شده است. «گاج تنها کسی بود که من می‌دانستم آثارش بر من تأثیرگذار است. او همیشه چیزهایی را که بچه‌ها می‌خوردند دقیقاً توصیف می‌کرد و من هم همیشه می‌خواستم بدانم که لای ساندویچ بچه‌ها چیست!» آنچه توجه رولینگ را جلب کرد داستان زندگی ماریای یتیم در این اثر خواندنی است: وقتی ماریای جوان و یتیم به موناکر مانور وارد می‌شود، احساس می‌کند قدم به بهشت گذاشته است. عمویش، سِر بنیامین، که سرپرستی او را به عهده گرفته، مهربان و بامزه است و او مانور را مثل خانه خودش می‌بیند و هر کسی را که در آنجا ملاقات می‌کند، حتی حیوانات را دوست قدیمی خود می‌داند؛ اما پشت همه این زیبایی‌ و راحتی‌، چیز بسیار غم‌‌انگیزی وجود دارد که ماریای جوان تلاش می‌کند آن را کشف کند و تغییرش دهد و داستان زندگی خودش را بازی کند؛ داستانی که پایان آن خوش است. اما آنچه مهم است این است که این دختر به‌تنهایی چه می‌تواند انجام دهد؟

۴٫ Little Women by Louisa May Alcott

همان‌گونه که رولینگ برخی شخصیت‌ها را در آثارش برای نسل‌های بعد ماندگار کرد، لوئیز می آلکات نیز در رمان کلاسیک و افسانه‌ای خود، زنان کوچک، همین کار را کرد. این اثر شاید بر تصمیم رولینگ در شیوه به کار بردن کلمات اثر گذاشت. «قهرمان ادبی‌ای که به او علاقه دارم جو مارس است.» جو مارس از قهرمانان ادبی همین اثر است. زنان کوچک یکی از داستان‌های کلاسیک کودکانه است که از زمان انتشار تاکنون، بچه‌ها به آن علاقه داشته‌اند. این اثر داستانی جذاب و بی‌حاشیه است که ۸ تصویر کاملاً رنگی دارد و تصاویر سیاه و سفیدش در سراسر کتاب پراکنده‌اند. این کتاب باید در کتابخانه هر کودکی جایگاهی داشته باشد.

۵٫ The Iliad by Homer

یکی از مشهورترین آثاری که در دبیرستان یا دانشگاه خوانده می‌شود، بی‌شک آثار ادبی هومر است که قدرت ماندگاری آن تاکنون، درخور توجه است؛ به‌ویژه اثر حماسی ایلیادکه هومر، شاعر یونانی، آن را سروده است. رولینگ در پایان هری پاتر و جام آتش، به این داستان یونانی اشاره کرده و حتی استدلال‌های خود را با هفته‌نامه سرگرمی (Entertainment) در میان گذاشته است. «این اثر واقعاً مرا به حرکت واداشت و آن زمان فقط ۱۹ سال داشتم. ایده بی‌حرمتی به جنازه، ایده‌ای بسیار قدیمی. وقتی هری جسم بی‌جان سدریک را نجات داد، من به این صحنه فکر می‌کردم.» ایلیاد داستان عشق و جنگ، امید و ناامیدی، افتخار و جلال است که به‌ بیان ماجرای تروا و خونخواهی پاتروکلوس می‌پردازد. پاترولوکس که در غیاب آشیل لباس رزم او را می‌پوشد و به نبرد با هکتور می‌رود کشته می‌شود. خبر کشته شدن او به دست هکتور، به گوش آشیل می‌رسد و برای انتقام راهی نبرد می‌شود. در این نبرد بر هکتور پیروز می‌شود و او را به قتل می‌رساند؛ ولی به جنازه او بی‌حرمتی می‌کند و جنازه را به گاری می‌بندد و روی زمین می‌کشد و از تحویل دادن جنازه او به پدرش خودداری می‌کند.

۶٫ Lolita by Vladimir Nabokov

لولیتا یکی از کتاب‌هایی است که نمی‌توانید آن را زمین بگذارید، اما خواندنش شما را ناراحت می‌کند و عواطف شما را برمی‌انگیزد. این اثر کلاسیک که شاهکار ادبیات داستانی قرن ۲۰ است، در رتبه چهارم بهترین رمان انگلیسی‌زبان در کتابخانه مدرن قرار گرفته است. ولادیمر ناباکوف در این اثر خود، مانند همه نویسندگان، سؤال‌های اخلاقی سخت و چالش‌برانگیز را یافته و از‌ آن‌ها برای پرمحتوا کردن آثار آتی خود استفاده کرده است. این کتاب، همان‌طور که رولینگ برای رادیو۴ شرح داده، احساسات و عواطف رولینگ را برانگیخته است. «دو کتاب وجود دارد که من هربار آن‌ها را می‌خوانم، وقتی به سطور پایانی می‌رسم، بی‌اختیار گریه می‌کنم. یکی از آن‌ها لولیتاست.»   قطعاً انتخاب‌های جادویی پیش خواهد آمد اگر شما کتاب خوب بخوانید. منابع: https://www.amazon.com/ https://alexandbooks.com/ https://www.goalcast.com/ تهیه و تنظیم: مهسا درویش
در حال بارگزاری دیدگاه ها...
هیچ دیدگاهی برای این کالا نوشته نشده است.